Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Chociwel

zachodniopomorskie

Ciało kogoś z biegiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to tylko kilka z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Dobra

Choroby wieku starczego to sukces naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, przecież ich działanie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a też kontroli i usługi w najprostszych czynnościach. Mogą tworzyć kłopot np. z prostą toaletą – wtedy pomocne będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może wynikać i mężczyzn. To jedyna z najbardziej wstydliwych dolegliwości, o jakiej zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Że być dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej jednakże jego podstawą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Dobra

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dorosłych, ale też wdrożyć odpowiedni program leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to druga z chorób występujących przeważnie w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i najwyższe jest u osób po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej godzi się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia świadomości i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw spraw oraz zdarzeń, kłopoty z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej ważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie sam i zapomni ważnych sprawy – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na klucz, odkręci gaz, wyjdzie jeden na miasto także nie będzie potrafił wrócić – może się to zapomnieć tragicznie. Zaburzenia świadomości to klasyczna i podstępna dolegliwość, często – pomimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Widać zatem stanowić zawsze także otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego rolę. Zaburzenia też potrafią towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwykle u kobiet po 65. roku życia – pozostaje na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwłaszcza w początkowym stadium. Wada jest skutkiem procesów powstających w naczyniach tętniczych w granicę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które potrafią doprowadzić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl rośnięcia oraz niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie sporych dawek alkoholu, a także uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić tryb życia oraz dietę, a też minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i leczyć preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania prowadzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to problem osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może biegać bez widocznych objawów. Są natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Dobra

0 0 votes
Obsługa klienta
0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Dostępność
0 0 votes
Koszty
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments