Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Darłowo

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej reguły z pewnością trzymał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć”. Teraz na starcie okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w twarze Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w postaci Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii podawanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest niezwykle chłonną i wcale oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej scen z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych pań i elemencie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zbudowany na problemach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej oczywistego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem zapewne żyć wiek reżysera – jest on młodszy z oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był dostępny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej sprawie z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak stanowi ona moc elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak i aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich realizował on szukania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje bliskich plus cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, zawsze na najdłuższą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wysokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że wciąż są w świetnej formie. Co znacznie, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć” nie jest znanym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest atrakcyjny raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na znacznym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest ważny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Obsługa klienta
0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Dostępność
0 0 votes
Koszty
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments